SOHBET ODALARI GİRİŞ

İlişkilerde Cinsellik Ne Kadar Önemlidir?

İkili ilişkilerde Cinsellik, daha fazla cinsellik yaşamanın bir çok faydası bulunmaktadır, daha yüksek cinsel aktivite oranları, daha düşük kan basıncı, daha az stres ve daha fazla yakınlık, hatta ve hatta daha düşük boşanma oranı gibi olumlu değişiklikler ile bağlantılıdır. İdeal bir seks sıklığı söz konusu olduğu zaman herkese uyan tek bir kural olmasa da en son araştırmalardan bazılarını sizler ile paylaşmayı uygun gördük.

Yazı içeriğimizde, bir ilişkide seksin neden önemli olabileceğini, sahip olabileceği bazı faydaları ve çiftlerin tipik olarak ne sıklıkla cinsellik yaşamasına ilişkin istatistikleri tartışmayı planlıyoruz, Bunların dışında, karşılaşabileceğiniz zorlukları ve ilişkinizdeki seks miktarını arttırmak istiyorsanız, neler yapabileceğinizi de kapsamaktadır.

İlişkilerde Seks Neden Önemlidir?

Seks, cinsellik her zaman gerekli değildir. ancak sağlıklı ve tatmin edici bir ilişkinin önemli bir parçası olabilmektedir. Ne kadar önemli olduğu bir kişiden diğerine göre değişiklik gösterebilmektedir, Genel olarak bazı insanlar partnerleriyle cinsel bir bağ kurmanın kesinlikle hayati olduğunu düşünebilirler, Diğer bir kesimde, diğer yakınlık e bağlantı türlerinin daha önemli olduğunu vurgulayabilirler.

Bir ilişkide seksin önemli olduğunu düşünmenizin nedenlerinden bazıları şunlardır:

 • Partnerinize daha yakın hissetmek
 • Partnerinize sevgi göstermek
 • Seksi eğlenceli ve zevkli bulmak
 • Çocuk sahibi olma arzusu
 • Kendinden emin ve seksi hissetmek
 • Stresi azaltmak

Yapılan araştırmalar, sık seks yapmanın bir kişinin genel refahında rol oynayabileceğini düşündürmektedir, Sık sık cinsellik yaşamak daha fazla sevgi ile bağlantılı olabilmektedir, Çiftlerin daha fazla sevgi hissettiklerinde daha sık cinsellik yaşama olasılıkları da daha yüksek olabilmektedir.

 Önemli olarak bilgilendirme amaçlı şunu söyleyebiliriz; Cinsellik, yaşamak, seks bir ilişkinin önemli bir parçası olabilmektedir, ancak daha az sıklıkla seks yaşamak, yapmak, ilişkinizin daha az tatmin edici olduğu anlamını taşımamaktadır. 

İlişkilerde Seksin Faydaları

Siz ve eşiniz için bireysel faydaların ötesinde olarak, düzenli seks, cinsellik, sağlıklı bir ilişkiyi çeşitli şekillerde desteklemektedir, Örnek verecek olursak; seks sırasında salınan oksitosin, bağlama duygusunu geliştirir ve duygusal yakınlığı daha üst seviyeye taşıyabilir.

Tek eşli bir ilişkide seks, diğer kişiyle olan bağlılığınızı ve duygusal bağınızı arttırabilmektedir, Aşkı seks yolu ile ifade etmek, çiftlerin birlikte kalma olasılığını arttırmaktadır, Sonuç olarak ele aldığımızda, cinsiyet daha düşük bir boşanma oranı ile pozitif olarak ilişkilendirilebilir.

Seksin Psikolojik Faydaları

Sevişmenin bir çok duygusal ve psikolojik olarak bilinen faydası bulunabilmektedir, cinsellik yaşamak daha iyi bir yaşam kalitesiyle güçlü bir şekilde bağlantılı olabilir, Bu avantajlardan bazılarından bahsedecek olursak şu şekilde belirtebiliriz;

 • Daha iyi benlik imajı : Seks benlik saygısını artırabilir ve güvensizlik duygularını azaltabilir, bu da kendimiz hakkında daha olumlu algılara yol açar.
 • Daha yüksek mutluluk oranları : Çin’de 2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre, daha fazla isteğe dayalı seks ve daha kaliteli seks, mutluluğu artırıyor.
 • Daha fazla bağlanma : Sinirlilik ve depresyon duygularını azaltan endorfinler de dahil olmak üzere, seks sırasında beyin kimyasalları salınır. Bir başka hormon olan oksitosin (“sarılma ilacı”) meme başı uyarımı ve diğer cinsel aktivite ile artar.  Oksitosin, sakinlik ve memnuniyet duygusunun gelişmesine yardımcı olur.
 • Stresten kurtulma : Kronik stres, daha düşük cinsel ilişki sıklığına katkıda bulunabilir. Bununla birlikte, seks etkili bir stres yönetimi tekniği olabilir . Seks, kortizol ve adrenalin (epinefrin) gibi stres tepki hormonlarını azaltır ve etkileri ertesi güne kadar sürer.
 • İyileştirilmiş uyku kalitesi : Orgazm, uykuya yardımcı olan prolaktin hormonunun salınımını tetikler.

Artan Seksin Fiziksel Faydaları

Cinsellik yaşamak, seks duygusal sağlığı nasıl geliştirdiğini anlamak fazlasıyla sezgisel olarak bilinmektedir, ancak seksin bir takım fiziksel faydaları da bulunmaktadır, Bunlardan bazılarını sizlere şu şekilde aktarabiliriz;

 • Daha iyi fiziksel uygunluk : Seks bir egzersiz şeklidir. Yurt dışında, Kalp Derneği’ne göre, cinsel aktivite, tempolu yürüyüş veya iki kat merdiven çıkma gibi orta derecede fiziksel aktivitelere eşdeğerdir.  Seks hareketi karın ve pelvik kasları sıkılaştırabilir ve tonlandırabilir. Kadınlar için geliştirilmiş kas tonusu mesane kontrolünü iyileştirir.
 • Gelişmiş beyin fonksiyonu : Sıçanlar üzerinde yapılan ön araştırmalar, daha sık cinsel ilişkiye girmenin daha iyi bilişsel işlev ve yeni beyin hücrelerinin büyümesi ile ilişkili olduğunu buldu. O zamandan beri insan çalışmalarında da benzer faydalar gözlemlenmiştir. 6.000’den fazla yetişkin üzerinde yapılan bir 2018 araştırması, 50 yaş ve üstü yetişkinlerde daha iyi hafıza performansı ile sık seks arasında bağlantı kurdu.
 • Geliştirilmiş bağışıklık fonksiyonu : Cinsel olarak daha aktif olmanın bağışıklık fonksiyonu üzerinde olumlu etkileri vardır. Düzenli seks, soğuk algınlığı veya grip olma olasılığınızı bile azaltabilir.
 • Daha düşük ağrı seviyeleri : Seksten gelen endorfinler, sadece bir esenlik ve sakinlik hissinden fazlasını teşvik eder. Seks endorfinlerinin de migren ve sırt ağrısını azalttığı görülüyor.
 • Kilo kaybı : 30 dakika seks yapmak ortalama 200 kalori yakar. 10 Seks sırasında salınan ödüllendirici beyin kimyasalları, yeme isteğini bastırabilir ve kilo kaybını destekleyebilir.
 • Pozitif kardiyak etkiler : Penil-vajinal cinsel aktivite (mastürbasyon değil) düşük sistolik kan basıncı ile bağlantılıdır.  Yüksek kan basıncı kalp hastalığı ve felç riskini artırır. Cinsel aktivite, kan damarlarını genişletmeye yardımcı olur, kan basıncını düşürürken oksijen ve besinlerin vücutta dağıtımını artırır.
 • Ek fiziksel faydalar : Cinsel olarak daha aktif olmak libidoyu artırır ve vajinal yağlamayı artırır. Sık cinsel ilişki, daha hafif adet dönemleri ve daha az ağrılı dönem krampları ile ilişkilidir. Ayrıca koku alma duyusunun artması, daha sağlıklı dişler, daha iyi sindirim ve parlak bir cilt, orgazmdan sonra vücut tarafından DHEA hormonunun salınmasıyla ilişkili olabilir .

Cinsellik yaşamanın, seksin çeşitli faydaları bulunabilmektedir, Sağlıklı ilişkileri desteklemeye yardımcı olabilecek ve genel refahı iyileştirebilir, Ayrıca stresten kurtulma, daha iyi uyku artan bağışıklık ve daha iyi kalp sağlığı gibi bireysel faydaları ile de bağlantılıdır.

Seks Cinsellik İçin İdeal Sıklık

Geçmiş dönemlerde, 2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre, genel refahın cinsel sıklık ile ilişkili olduğunu ancak bir dereceye kadar bulunmuştur, İlişki memnuniyeti seks yapmamaktan haftada bir kez seks yapmaya kadar aşamalı olarak artış göstermiştir, Ancak bu noktadan sonra daha fazla gelişmemiştir, ve aksine aslında biraz daha azalmıştır.

Haftada bir cinsel ilişki mevcut ortalama ile oldukça tutarlı olarak bilinmektedir, Bununla birlikte, giderek meşgul olan hayatlarımız daha fazla seks yapmanın önüne geçebilmektedir. 1990 yıllarındaki seks sıklığı ile karşılaştırıldığı zaman 2010’da yetişkinler yılda dokuz kez daha az cinsellik yaşıyorlardı.

Ortalama Cinsel Sıklık

 • Ortalama yetişkin : Yılda 54 kez (haftada yaklaşık bir kez)
 • 20’li yaşlarındaki yetişkinler : Yılda yaklaşık 80 kez
 • 60 yaşlarındaki yetişkinler : Yılda 20 kez

Genel olarak sıklıkla, yaşla birlikte azalmakta yaşlı erişkinlerde cinsel aktivite önemini korumaktadır. Genel olarak daha yaşlı evli çiftler, aynı yaş grubundaki evli olmayan akranlarına göre daha sık seks yapma eğilimindedirler.

Daha Fazla Seks Yapmanın Potansiyel Riskleri

Bir zamanlar seksin prostat kanseri riskini arttırdığına inanılıyordu. Bununla birlikte 2016 yılında yapılan bir araştırmada, daha fazla boşalması olan ayda 21 veya daha fazla kez erkeklerin daha az boşalması olan ayda yedi ya da daha az olan erkeklere göre hastalığa yakalanma olasılığının daha düşük olduğunu keşfetmiştlerdir. Prostat kanseri erkeklerde kansere bağlı ölümlerin ikinci önde gelen nedeni olduğundan bu etki kayda değer olarak geçmiştir.

Bazıları için cinsellik yaşamak kalp krizi riskini arttırabilmektedir, Bu riske rağmen daha yüksek seks sıklığı yardımcı olabilmektedir, 2011 yılında yapılan bir araştırmada düzenli cinsel aktivitenin kalp krizlerinin azalttığını buldu, Cinsellik diğer fiziksel aktivite biçimleri ile birlikte koruyucu olarak bilinmektedir, Ancak sık olmayan aktivite patlamaları kalbe daha fazla yük bindirmektedir, Risklerinizi değerlendirmek için cinsel aktivitelerinizi mutlaka doktorlarınıza danışmalı ve ona göre hareket etmelisiniz.

Düzenli Cinselliğin Zorlukları

İlişkilerde seksin daha zorlu hale getirebileceği çeşitli faktörler bulunmaktadır, Yaş, hormonlar, çocuklar, stres, tıbbi durumlar ve ilişkilerde yaşanmakta olan zorluklar, çiftlerin ne sıklıkla seks yaptığı konusunda rol alabilmektedir.

Yaş genellikle büyük ölçüde insanlar yaşlandıkça seks hormonu seviyelerindeki düşüşlerden dolayı cinsiyet sıklığına rol oynayabilmektedir. İnsanlar seksin mahremiyetini arzulamaya programlanmıştır, Cinsel Yaşamdaki eksikliği bir ilişki içinde olan bireylerin uzaklaşmasına ve belki de başka bir yere bakmasına neden olabilmektedir, Lisanslı bir çiftin terapisti ile çalışmak, bu boşluğu gidermeye ve evliliğiniz boyunca sorunların yayılmasını önlemeye yardımcı olabilmektedir.

Bazen bazı durumlarda, fiziksel ya da psikolojik koşullar sebebi ile aktif bir cinsel yaşam sürdürmek zor veya imkansız olabilmektedir, Çiftler, yakınlığı geliştirmek için cinsel olmayan yollara bakarak bu engellere rağmen güçlü ve sağlıklı bir ilişki sürdürebilirler.

İlişkinizde Seks Nasıl Artırılır?

Cinsel arzularınız ve bunu yaşama sıklıklarınız zamanla değişebilir, ancak bu seks sıklığını durdurulamaz bir yokuş aşağı kayma olması gerektiği anlamına da gelmemektedir. Seksin ilk aşık olduğunuz zamandaki kadar iyi olup olmadığını merak ediyorsanız eğer ve cevabınız buna evetse, ilişkiniz olgunlaştıkça seks ve cinsel yaşam yakınlığı gelişebilmektedir, Sadece biraz ekstra çalışma durumu gerektirebilir.

Seks hayatınızı renklendirmenin birkaç yolu vardır. İlişkinizin cinsel olmayan kısımlarına bakmak yardımcı olabilir.

Sıklıkla en büyük cinsel organın kulaklar arasındaki organ olduğu söylenir. Duygusal olarak bağlantı kurmadan veya iletişimi artırmadan daha sık seks yapmak, ilişkinizde kalıcı iyileştirmeler sağlamaz. Stresi yönetmek, sağlıklı bir cinsel yaşam için bir başka önemli faktördür.

Yaşamınız boyunca partneriniz ile arzu seviyeleriniz eşleşmeyebilir ve bunu beklemek, bekliyor olmak doğru bir çözüm değildir, Bunun yerine partneriniz ile konuşarak, ihtiyaçlarınızı iletmelisiniz ve mutlaka bir biriniz ile bu konuları konuşarak mutlu bir ortamı bulmak için birlikte tartışmalı, konuşmalı, çalışmalısınız.

Sonuç Olarak Bir Değerlendirme;

Daha fazla seks yaşamak, cinsellik dürtüsü sevgi dolu ve destekleyici bir ilişki için birçok fayda sağlayabilmektedir ( Haftada bir seks yaşamak) Bununla birlikte ek olarak cinsellik yaşayamıyorsanız, artan yakınlık hala mümkün olabilmektedir, bu mutluluğunuzu ve yakınlığınızı törpülememelidir. 

Düzenli seks yaşayamıyorsanız, kendinize nedenini sormalısınız, Bazen bu durumlarda, bir cinsel yaşam terapisti, ilişki terapistleri ve doktorlarınıza başvurmayı da ihmal etmemelisiniz, ilişkiniz ve kişisel sorunlarınız üzerinde çalışmanın en kolay ve en iyi yolu budur. Terapi hem bireylere, hemde çiftlere fayda sağlar.

Yorum Gönder

CİNSEL SOHBET

Zurna, Geveze, Bizimmekan, TRSohbet gibi büyük sitelerin ortak cinsel sohbet adresleri olarak oldukça popüler olduğumuzu giriş yaparak görebilirsiniz.

© 2018 Copyright – Tüm hakları saklıdır. 

sohbet omegle